Jak znaleźć dobrego rehabilitanta?

Dodane przez [email protected],

  Filed under: Zdrowie
  Comments: None
  Tagi: , ,

W potocznej świadomości rehabilitacja kojarzy się zazwyczaj z zestawem ćwiczeń ruchowych oraz zabiegów, wykonywanych pod nadzorem specjalisty. W rzeczywistości rehabilitacja to proces złożony, obejmujący oddziaływania lecznicze, społeczne i zawodowe, których efektem jest umożliwienie samodzielnego życia ludziom chorym i niepełnosprawnym. Rehabilitacja ma za zadanie poprawić stan zdrowia chorego lub jego ograniczenia, wykorzystując specjalistyczne metody oddziaływania. Skuteczne uczestnictwo w zajęciach rehabilitacyjnych wiąże się zazwyczaj z wyborem dobrego rehabilitanta.

Rehabilitacja prowadzona jest w wielu polskich instytucjach. Są to właściwie dwa odrębne systemy instytucjonalne – otwarty i zamknięty. Instytucje tworzące system otwarty działają w sposób, który umożliwia uzyskanie pomocy bez konieczności pobytu w placówce. Są to ośrodki skoncentrowane na doraźnej rehabilitacji leczniczej i ruchowej, głównie poradnie rehabilitacji oraz przyszpitalne przychodnie. System zamknięty daje z kolei pełną opiekę rehabilitacyjną, gdyż zapewnia długofalowe praktyki terapeutyczne. Oddziaływania rehabilitacyjne podejmowane w placówkach zamkniętych są zintegrowane. Praca rehabilitantów daje większe możliwości współdziałania i w efekcie większe szanse powodzenia. Zamknięty system spotyka się czasami z krytyką. Badania wskazują, że pacjentom szpitali rehabilitacyjnych i sanatoriów, a także placówek opiekuńczych, brakuje wsparcia bliskich. Często takie miejsce traktowane jest przez nich jako przymusowe odosobnienie. Oddalona od miejsca zamieszkania rehabilitacja Warszawa albo inne mniejsze lub większe ośrodki, łączą się zazwyczaj z dużą frustracją.

Obiektem oddziaływań rehabilitacyjnych jest pacjent z mniejszym lub większym deficytem fizycznym lub psychicznym. Większość z nich odbywa się w wyspecjalizowanych instytucjach, zatrudniających dobrze wykształconych specjalistów. Zatem tam właśnie szukajmy w pierwszej kolejności skutecznych rehabilitantów. Ludzie zajmujący się profesjonalną rehabilitacją w placówkach, posiadają wysokie kompetencje zawodowe, odpowiednią wiedzę i praktykę. Wymaga się od nich również znajomości psychologii, zasad komunikacji, umiejętności współpracy z osobami reprezentującymi różne specjalności, a także znajomości praktyk innych instytucji rehabilitacyjnych. Adresów placówek szukajmy choćby na stronach Ministerstwa Zdrowia lub NFZ.

Źródło: Kowalik S., Psychospołeczne podstawy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Katowice 1999.

Be Sociable, Share!

Napisz pierwszy komentarz.

Twój komentarz

You must be logged in to post a comment.